Szczelny mur i młodzi imigranci
Waży się los przybyszów, którzy wychowali się w USA, ale nie mają amerykańskich dokumentów.
Donald Turmp obiecywał, że pomoże młodym imigrantom bez dokumentów, w zamian za fundusze na budowę muru na południowej granicy. I chociaż to, kto powinien zapłacić za mur, pozostaje kwestią nierozwiązaną, jest zgoda, że uszczelnienie granic powinno być warunkiem przedłużenia programu DACA.
DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) wprowadził w 2012 roku Barack Obama. Skorzystało z niego około 800 tysięcy osób. Zgodnie z nim legalizacja pobytu przysługuje tym, którzy mają nie więcej niż 30 lat, a w momencie przyjazdu do USA mieli nie więcej niż 16, poza tym musieli mieć skończoną szkołę w Stanach oraz brak przestępstw na koncie. Tysiące tych, którzy się kwalifikują, nie skorzystało z DACA z obawy przed przekazaniem swoich danych urzędowi imigracyjnemu.
Kwestia muru wróciła w ubiegłym tygodniu, gdy szef sztabu Białego Domu John F. Kelly powiedział demokratycznym ustawodawcom, że niektóre aspekty z antyimigracyjnej polityki Trumpa wynikały z tego, że był niedoinformowany. Oszacował, że USA nigdy nie zbudują muru na południowej granicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta